Wypadanie włosów – rozpoznanie przyczyn

Podstawą do rozpoczęcia kuracji jest rozpoznanie przyczyn nadmiernego wypadania włosów.

Wypadanie włosów o charakterze androgenowym

Androgenowe wypadanie włosów (łysienie androgeniczne) ma charakterystyczny przebieg.
U mężczyzn rozpoczyna się od wypadania włosów w okolicach czołowo-ciemieniowych i na wierzchołku głowy. Ten typ wypadania włosów pojawia się dosyć wcześnie, bo zazwyczaj już w trzydziestym roku życia. Problem dotyczy 50% mężczyzn po pięćdziesiątce.
Łysienie androgenowe diagnozuje się na podstawie obrazu klinicznego i wywiadu. Diagnozę potwierdzają przypadki podobnego łysienia występujące w rodzinie pacjenta. To wypadanie włosów uwarunkowane jest genetycznie.
Pierwsze objawy łysienia u kobiet pojawiają się zazwyczaj wraz z menopauzą, po pięćdziesiątym roku życia łysienie androgenowe dotyczy około 20% kobiet. Oprócz łysienia pojawiają się objawy maskulinizacji takie jak trądzik, nadmierne owłosienie skóry i zmiana głosu. Przyczyny mogą mieć podłoże ginekologiczne (tzw. policystyczne jajniki). U pań diagnozowanie jest nieco bardziej skomplikowane, przede wszystkim polega na oznaczeniu poziomu androgenów.
Wypadanie włosów przebiega też nieco inaczej – zazwyczaj zachowana zostaje przednia linia włosów. Nie pojawiają się też zakola.

Wypadanie włosów o charakterze telogenowym

Pojawia się zazwyczaj we wszystkich okresowych postaciach łysienia. Charakteryzuje się tym, że włosy, które powinny przez dłuższy okres czasu pozostawać w fazie wzrostu przechodzą w stan spoczynku (telogen) i w efekcie wypadają. Dziennie można stracić w ten sposób od pięciuset do tysiąca włosów.
Takie wypadanie włosów pojawia się w chorobach ogólnoustrojowych, po ciąży, w niedoborze żelaza, w stresie i po lekach.
Telogenowe wypadanie włosów obserwowane jest u wszystkich płci i we wszystkich grupach wiekowych. Diagnozowanie przyczyn jest dosyć złożone. Przede wszystkim należy wykluczyć choroby owłosionej skóry głowy, a następnie zdiagnozować przyczyny pierwotne. Diagnoza w tym przypadku opiera się przede wszystkim na wywiadzie chorobowym, oraz ewentualnym rozpoznaniu chorób tarczycy i innych gruczołów oraz niedoborów składników mineralnych – głównie żelaza. W bardziej skomplikowanych przypadkach, tj. w stanach chronicznych idiopatycznych przeprowadza się też biopsję skóry głowy.

Wypadanie włosów w fazie anagenowej

Wynika z zahamowania fazy wzrostu. Wypadanie włosów obejmuje w tym przypadku ponad 90% włosów. Obserwuje się je głównie w terapiach lekami cytostatycznymi (cyklofosfamid, doxorubicin, metotreksat itp) np. w leczeniu chorób nowotworowych. Wypadanie włosów pojawia się zazwyczaj w 14 dni od rozpoczęcia terapii.

Łysienie plackowate

Daje specyficzne objawy: wypadanie włosów pojawia się w kilku miejscach (ogniskach) na głowie, a skóra głowy w tych miejscach wydaje się blada i lustrzana (połyskliwa i jakby przezroczysta). Łysienie plackowate jest stosunkowo częstą dolegliwością, bo dotyka około dwóch procent populacji. Obserwuje się je niezależnie od płci, zarówno u osób dorosłych jak i u dzieci. To wypadanie włosów diagnozuje się klinicznie. Często jest połączone z naparstkowatością paznokci (na płytce paznokciowej pojawiają się wgłębienia podobne do tych na naparstku).

Wypadanie włosów w łysieniu bliznowaciejącym

Wypadanie włosów pojawia się w efekcie chorób dotykających skórę głowy.
Na szczęście ten typ łysienia, w swojej najgroźniejszej postaci pojawia się stosunkowo rzadko, poza tym większość chorób przyczyniających się do wypadania włosów poddaje się leczeniu, a te które są uciążliwe występują sporadycznie.
Część chorób można zdiagnozować klinicznie, w niektórych przypadkach niezbędna jest natomiast biopsja. Choroby, które prowadzą do łysienia bliznowaciejącego to toczeń rumieniowaty, liszaj czerwony, wyłysiające zapalenie mieszków włosowych.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s